Spis treści

Podpis na dokumencie – oświadczeniu.

Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej pod warunkiem, że zostanie podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Wynika to wprost z art. 78(1) Kodeksu cywilnego.

§  1. 
Do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
§  2. 
Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.

Wypowiedzenie może zostać sporządzone odręcznie bądź elektroniczne, musi jednak zawierać kwalifikowany podpis elektroniczny. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 24 sierpnia 2009 r. sygn. akt: 58/09 ,,treść oświadczenia woli w postaci elektronicznej można sporządzić w różny sposób, np. odręcznie, ale należy je opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym”.

Wiadomość e-mail bez tego podpisu będzie jednak skuteczne czyli umowa o pracę zostanie rozwiązana, dojdzie jednak do naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów. Tutaj swoje zadanie będzie miała Państwowa Inspekcja Pracy ścigając wykroczenie.

Art.  281.  [Katalog wykroczeń przeciwko prawom pracownika]
§  1. 
Kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu:
3) 
wypowiada lub rozwiązuje z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia, naruszając w sposób rażący przepisy prawa pracy,

Adres mailowy pracownika.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11.04.2024r. II PSKP 86/22,  OSNP 2024/9, poz.91 zwraca również uwagę, że oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę może być skutecznie doręczone tym pracownikom, którzy na co dzień posługują się w relacjach pracowniczych komunikacją elektroniczną, korzystając ze sprzętu komputerowego dostarczonego przez pracodawcę. 

Na pracowniku spoczywa ciężar dowodu, że nie zapoznał się z takim oświadczeniem w godzinach jego pracy. W stosunku do pozostałych pracowników konieczne jest zastosowanie papierowej formy pisemnej. 

Natomiast w przypadku wysłania wiadomości na prywatną skrzynkę e-mailową pracownika, nie ma on obowiązku otwierania wiadomości służbowych, jeśli takiej praktyki nie uzgodniono między stronami, nie ma też obowiązku potwierdzenia otrzymania elektronicznego oświadczenia woli pracodawcy – Jaśkowski Kazimierz, Maniewska Eliza, Komentarz aktualizowany do Kodeksu pracy, Opublikowano: LEX/el. 2024.

Wpis na blogu nie stanowi porady prawnej. Artykuł odnosi się do ogólnej sytuacji prawnej, dlatego nie może stanowić rozwiązania dla indywidualnego problemu. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji, zapraszam do kontaktu.

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze:

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!