Najefektywniejsza metoda nauki, czyli szkolenia online z każdego miejsca na świecie

3 - 5

godzin

nowe

przepisy

Jakie dokumenty zobowiązany jest posiadać pracodawca, gdy pracownik wykonywuje pracę zdalnie.

Kontrola PIP w zakresie pracy zdalnej

78,86 zł netto / 97,00 zł brutto

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza w zakładach pracy kontrole w zakresie wykonywania przez pracowników pracy zdalnej i realizacji obowiązków pracodawcy w tym zakresie.

Nowe przepisy, które obowiązują od 2023r. to nowe obowiązki ale i pytania:

– jak będzie przebiegała taka kontrola i co będzie sprawdzał inspektor pracy podczas wizyty w zakładzie?

Nie musisz się już zastanawiać, ponieważ omawiam te kwestie podczas szkolenia. Na podstawie listy kontrolnej inspektora pracy sprawdzimy, czy jesteś gotowa/y na taką kontrolę oraz czy kontrola ta, może zakończyć się mandatem? Skorzystaj z mojego ponad 20-letniego doświadczenia pracy w Państwowej Inspekcji Pracy, m.in. na stanowisku starszego inspektora pracy – specjalisty.

Nie zapominaj, że nowe przepisy zobowiązują pracodawcę, m.in. do:

– sformułowania ustaleń i zasad dotyczących wykonywania pracy zdalnej (również w indywidualnym porozmumieniu z pracownikiem),

– uwzględniania wniosków pracowników z grupy uprzywilejowanej,

– przekazywania pracownikom informacji (odpowiedzi na wniosek) oraz dochowania terminów,

– rozliczania zwrotu kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych,

– przygotowania dokumentacji bhp

i co najważniejsze

– pobierania od pracownika, każdorazowo przed dopuszczeniem do wykonywania pracy zdalnej stosownych oświadczeń (które muszą być umieszczone w aktach osobowych).

Podczas szkolenia analizuję treść wszystkich niezbędnych dokumentów oraz wskazuję na najczęściej występujące nieprawidłowości oraz konsekwencję popełnianych przez pracodawcę błędów.

Dowiesz się jak wygląda kontrola, jakie uprawnienia ma inspektor pracy w trakcie kontroli oraz po jej przeprowadzeniu

Szczegółowy plan szkolenia:

1. Kontrola PIP - kiedy i dlaczego, protokół i środki prawne.

Rozwiń szczegóły

  • Ilość kontroli w zakładzie i ich częstotliwość.
  • Zawiadomienie o kontroli skargowej i planowanej.
  • Uprawnienia inspektora pracy w trakcie kontroli.
  • Obowiązki kontrolowanego.
  • Odpowiedzi na żądania inspektora w trakcie kontroli - forma i termin.
  • Ustalenia w protokole z kontroli.
  • Wydawane środki prawne po kontroli - nakaz, wystąpienie inspektora pracy - konsekwencje, udzielanie odpowiedzi.

2. Przebieg kontroli w zakresie pracy zdalnej - niebędna dokumentacja.

  • Analiza listy kontrolnej na podstawie której inspektor sprawdza obowiązki pracodawcy.
  • Treść i forma porozumienia/regulaminu.
  • Kontrola określenia zasad wykonywania pracy zdalnej.
  • Kontrola ralizacji obowiązku przekazywanie pracownikowi informacji o warunkach zatrudneinia.
  • Określenie zasad wykonywania pracy zdalnej w poleceniu wykonywania pracy.
  • Oświadczenie pracownika, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej.

3. Wnioski pracowników uprzywilejowanych.

  • Uwzględnienie wniosków pracowników, o których mowa w art.67(19) §6 i 7 kp.
  • Poinformowanie pracownika o przyczynie odmowy uwzględniania wniosku.
  • Zachowanie terminu 7 dni roboczych na poinformowanie oprzyczyni eodmowy uwzględnienia wniosku.
  • Udzielenie zgody na pracę zdalną pracownikowi wychowującemu dziecko do lat 8 w trybie art.188(1)kp.

4. Organizacja pracy zdalnej.

  • Zapewnienie pracownikom wykonującym prace zdalną materiałów i narzędzi pracy.
  • Wypłata ekwiwalentu albo ryczałtu w związku z wykorzystywaniem przez pracowników własnych narzędzi pracy i materiałów.
  • Pokrywanie kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.
  • Prowadzenie kontroli pracownika przez pracodawcę.

5. Praca zdalna okazjonalna.

  • Wykonywanie pracy zdalnej okazjonalnej wyłącznie na wniosek pracownika - wnioski w dokumentacji pracowniczej.
  • Przestrzeganie wymagań dot. dopuszczalnej liczby dni pracy zdalnej okazjonalnej (24 dni w ciągu roku kalendarzowego).

6. Wymagania BHP przy pracy zdalnej - dokumentacja.

  • Ocena ryzyka zawodowego dla pracy zdalnej.
  • Opracowanie informacji zawierającej zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej.
  • Oświadczenie pracownika (przed dopuszczeniem do pracy zdalnej) o zapoznaniu z oceną ryzyka zawodowego, informacją zawierającą zasady bhp oraz zobowiązanie się do przestrzegania zawartych w nich zasad.
  • Oświadczenie pracownika (przed dopuszczeniem do pracy zdalnej) zawierające potwierdzenie, że na stanowisku pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą są zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki tej pracy.

Kupując szkolenie otrzymasz:

dostęp do nagrania szkolenia OD RAZU po zakupie – 24h na dobę przez 6 miesięcy,

dostęp do prezentacji wykorzystywanej podczas szkolenia,

 certyfikat udziału w szkoleniu (wersja pdf.).

Szkolenie przeprowadzone i nagrane w wersji video do wielokrotnego odtwarzania. Otrzymasz link, login i hasło  – wystarczy posiadać komputer/telefon/tablet z dostępem do Internetu, by korzystać wielokrotnie z materiałów udostępnianych na platformie szkoleniowej.

Jeśli chcesz dokonać zakupu ze środków publicznych (zwolnienie z VAT) napisz do nas maila. Wystawimy fakturę bez VAT.

W razie dodatkowych pytań prosimy o wiadomość na adres prawopracyprzykawie@gmail.com

Czy po dokonaniu płatności otrzymam fakturę?

Oczywiście. Fakturę otrzymasz na adres mailowy podany przez Ciebie podczas dokonywania zakupu. Jeśli reprezentujesz podmiot, który finansuje udział w szkoleniu ze środków publicznych i jest zwolniony z VAT, proszę skontaktuj się ze mną mailowo: prawopracyprzykawie@gmail.com

Zakupiłam/em szkolenie i co dalej? Gdzie mogę zobaczyć szkolenie?

Po zakupie otrzymasz na maila dane do logowania na platformę szkoleniową (gdzie czekają na Ciebie materiały – szkolenie, prezentacja) – z których możesz OD RAZU SKORZYSTAĆ. Jeśli nie widzisz wiadomości z danymi do logowania – skontaktuj się ze mną mailowo: prawopracyprzykawie@gmail.com