Spis treści

Często pracownicy pytają:

✔️ Czy muszę wykorzystać urlop przed odejściem z pracy?

✔️ Czy na wypowiedzeniu trzeba wybrać urlop?

Pytają również pracodawcy:

✔️ W jaki sposób poinformować pracownika o konieczności wykorzystania urlopu?

✔️ Czy można polecenie powinno dotyczyć tylko urlopu zaległego?

✔️ Czy jeśli plan urlopu obejmował inny termin to znaczy, że pracodawca nie może narzucić wykorzystanie urlopu w innym terminie?

Zacznę od przepisu Kodeksu pracy, a kontretnie art.167(1).

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów
art. 1551.

Czy pracownik może nie zgodzić się na urlop w okresie wypowiedzenia umowy?

Udzielenie urlopu na mocy art. 167(1) Kodeksu pracy następuje na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy, która nie wymaga ani wniosku ani zgody pracownika.  Wobec takiej decyzji, pracownik musi się tej decyzji podporządkować.

Co ważne, pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania urlopu również wtedy, gdy  umowę wypowiada pracownik !

Pracodawca, który skorzysta z prawa nakazania pracownikowi wykorzystanie urlopu powinien wskazać termin, w jakim pracownik ma urlop wykorzystać.

Jak stwierdził SN w wyroku z 19.01.2017 r., I PK 40/16, OSNP 2018/3, poz. 31, udzielenie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę wiąże pracownika, jeżeli pracodawca określił dokładnie termin tego urlopu.

Jednostronne wysłanie pracownika na urlop wypoczynkowy nie dotyczy przypadku, w którym pracodawca wypowiada pracownikowi warunki zatrudnienia.

Czy można zmusić pracownika do wykorzystania również urlopu zaległego?

Użyty w zdaniu drugim zwrot „z wyłączeniem urlopu zaległego” nie oznacza, że pracodawca na mocy komentowanego artykułu nie może zobowiązać pracownika do wykorzystania zaległego urlopu w okresie wypowiedzenia. 

Oznacza on jedynie, że musi mieć wymiar proporcjonalny do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy.

To, że pracownik jest obowiązany wykorzystać urlop bieżący i urlopy zaległe w takim zakresie, w jakim udzieli ich pracodawca potwierdza również orzecznictwo SN (wyrok 21.11.2006 r.,II PK 49/06, OSNP 2007/23–24, poz. 347).

Czy plan urlopu ma znaczenie?

Prawo pracodawcy do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę nie jest uzależnione od tego, w jakim terminie pracownik faktycznie zaplanował swój urlop w planie urlopów.

Skorzystaj z przygotowanego szkolenia i dowiedz się w jaki sposób zawierać i rozwiązywać umowy o pracę. Materiał już dziś możesz mieć na swoim komputerze. Sprawdź i zdobądź nowe umiejętności.

rozwiązywanie umowy

Wpis na blogu nie stanowi porady prawnej. Artykuł odnosi się do ogólnej sytuacji prawnej, dlatego nie może stanowić rozwiązania dla indywidualnego problemu. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji, zapraszam do kontaktu.

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze:

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!