Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie czyli złożenie przez pracodawcę lub pracownika – oświadczenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Aby doszło do rozwiązania umowy nie jest potrzebna żadna zgoda, wystarczy prawidłowo złożone oświadczenie.
W tym trybie można rozwiązać każdą umowę o pracę.
Skoro artykuł dotyczy wypowiedzenia umowy, warto wiedzieć jak długi jest ten okres wypowiedzenia.
To co odróżnia wypowiedzenie umowy na okres próbny od wypowiedzenia innej umowy to uzależnienie długość okresu wypowiedzenia od długości okresu próbnego – a nie od stażu pracy!
Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień albo jego wielokrotność kończy się zawsze w sobotę, bez względu na to w który dzień tygodnia oświadczenie zostało złożone (dotarło do adresata).
Natomiast przy liczeniu okresu wypowiedzenia w dniach roboczych potrzeba będzie znajomość pojęcia dni roboczych.
Dni robocze to wszystkie dni z wyłączeniem niedziel i świąt będących dniami wolnymi od pracy.
Okres trzydniowego okresu wypowiedzenia kończy się z upływem ostatniego dnia, przy czym przy ustalaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zostało złożone oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Przykład:
Jeżeli pracownik złoży wypowiedzenie w piątek, to 3-dniowy okres wypowiedzenia upłynie we wtorek. Nie ma znaczenia, czy sobota była dla pracownika dniem wolny czy pracującym.
Wypowiedzenie może zostać złożone w każdym czasie.
Żadna ze stron stosunku pracy nie musi czekać z jego wręczeniem na konkretny dzień, np. na koniec miesiąca czy na ostatni dzień pracy.
Jeśli wypowiedzenie składa pracownik, nie obowiązują go przepisy ochronne, co oznacza, że pracownik może złożyć wypowiedzenie nawet w czasie zwolnienia lekarskiego czy urlopu. Może je również złożyć pracownik szczególnie chroniony, np. kobeta w ciązy, pracownik będący w wieku przedemerytalnym.
Bez względu na to, która strona składa wypowiedzenie umowy o pracę, dokument powinien zostać złożony na piśmie.
Art. 30. [Rozwiązanie umowy o pracę]
§ 3.
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
Niezachowanie formy pisemnej nie powoduje nieskuteczności wypowiedzenia, choć przesądza o jego wadliwości.
Kodeks pracy nie przewiduje żadnej sankcji dla pracownika naruszającego wymóg formy pisemnej.
Najczęściej wypowiedzenie (oświadczenie) jest doręczane drugiej stronie osobiście lub za pośrednictwem poczty listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Stosując przepisy Kodeksu cywilnego, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę należy uważać za złożone z chwilą, gdy doszło do wiadomości adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią art.61 Kodeksu cywilnego.
Jeśli pracodawca zdecyduje się złożyć wypowiedzenie listem poleconym, wówczas chwilą jego złożenia nie jest data nadania przesyłki listowej, lecz data odbioru przez pracownika.
W sytuacji, gdy pracownik pokwituje odbiór wypowiedzenia i odbierze list nie ma wątpliwości co do momentu, w którym wypowiedzenie rozpoczyna swój bieg.
Wątpliwości pojawiają się jednak w sytuacji, gdy pracownik, spodziewając się listu poleconego z zakładu pracy, celowo nie odbiera awizowanych przesyłek z poczty.
Więcej na temat doręczeń i daty rozwiązania umowy przeczytasz w artukule: Doręczenie listu poleconego – zmiany w orzecznictwie. Zapraszam do lektury – poznaj najnowsze wyroki SN.
Korzystanie przez pracodawców ze środków komunikacji elektronicznej budzi wiele wątliwości zwłaszcza, gdy pracodawca zdecyduje się na wysłanie wypowiedzenia mailem.
Dokładne informacje na temat możlowości i skuteczności wysłania wypowiedzenia mailem przeczytasz w artukule: Czy można zwolnić pracownika e-mailem? Znajdziesz tam również odpowiedź na pytanie, czy pracownik ma obowiązek odczytania takiej wiadomości?
Pracodawca musi pouczyć pracownika o możliwości wniesienia odwołania do sądu pracy i 21-dniowym terminie na złożenie takiego odwołania (art. 30 § 5 i art. 264 § 1 kodeksu pracy). Brak takiego pouczenia nie powoduje nieważności wypowiedzenia, lecz może usprawiedliwiać wniesienie odwołania przez pracownika po upływie ustawowego terminu (wyr. SN z 23.11.2000 r., I PKN 117/00, Legalis).
Ani pracownik ani pracodawca wypowiadając umowę na okres próbny nie muszą wskazywać przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Pracodawca nie musi również konsultować zamiaru wypowiedzenia umowy na okres próbny z reprezentującą pracownika organizacją związkową.
Jeżeli pracownik uważa, że przyczyną rozwiązania umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem było:
może, w terminie 7 dni od dnia złożenia oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem, złożyć do pracodawcy wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o wskazanie przyczyny uzasadniającej to rozwiązanie umowy o pracę
W takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić odpowiedzi na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika.
Takie samo uprawnienie przysługuje pracownikowi w sytuacji zastosowania przez pracodawcę działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę.
Pracownik może złożyć odwołanie od wypowiedzenia umowy na okres próbny. Zgodnie z art.264 § 1 Kodeksu pracy odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (do 31 grudnia 2016 r. termin ten wynosił 7 dni).
Termin ten jest liczony od daty doręczenia pracownikowi pisma wypowiadającego umowę o pracę, co oznacza, że przy obliczaniu terminu należy uwzględnić również i ten dzień. W tym przypadku nie stosuje się przepisów kodeksu cywilnego.
W przypadku niezłożenia odwołania w terminie sąd może oddalić powództwo, w efekcie sprawa w ogóle nie będzie rozpatrywana. Może to doprowadzić do sytuacji w której nawet niezgodne z prawem i niezasadne wypowiedzenie stanie się ważne i skuteczne.
Termin 21-dniowy jest terminem prawa materialnego, może więc zostać przywrócony przez sąd, jeżeli pracownik wykaże, że nie mógł w ciągu wspomnianych 21 dni złożyć wypowiedzenia. Przywrócenie terminu może nastąpić wyłącznie na wniosek pracownika. Wniosek o przywrócenie terminu wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu zgodnie z art.265 § 2 Kodeksu pracy.
Obowiązujące przepisy nie przewidują roszczenia pracownika o przywrócenie do pracy nawet w przypadku niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy na okres próbny. Nie ma również podstaw do żądania przywrócenia do pracy na okres próbny.
W przypadku złożenia odwołania do sadu, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Przy umowie na okres próbny odszkodowanie to przysługuje za czas, do którego umowa miałaby trwać.
Art. 50. [Odszkodowanie w związku z wypowiedzeniem umowy terminowej]
§ 1.
Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać.
Zmiany w kodeksie pracy dotyczące umów na okres próbny dotyczą uzależnienia długości trwania takiej umowy od tego, na ile miesięcy pracodawca planuje podpisać umowę o pracę z danym pracownikiem. Ten temat zasługuje na osobny wpis ale teraz możesz zapoznać się z opracowaniem na temat dokumentacji pracowniczej, w tym właśnie m.in. umów o pracę na okres próbny.
Sprawdź ze mną, czy dokumentacja kadrowa Twojej firmy jest kompletna i czy prowadzisz ją prawidłowo.
To wyjątkowa oferta, której nie możesz przegapić. POZNAJ SZCZEGÓŁY i przekonaj się, jak dużo WIEDZY dla Ciebie przygotowałam.
Wpis na blogu nie stanowi porady prawnej. Artykuł odnosi się do ogólnej sytuacji prawnej, dlatego nie może stanowić rozwiązania dla indywidualnego problemu. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji, zapraszam do kontaktu.
Prześlij komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Komentarze:
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!