Zgody pracownika opiekującego się / wychowującego dziecko do ukończenia 4 i 8 lat – zmiany kodeksu.
Wśród zmian obowiązujących od 26 kwietnia 2023 r. znajdują się nowe regulacje dotyczące czasu pracy, które pracodawca jest zobowiązany przestrzegać w stosunku do pracowników wychowujących dziecko. Jak pobierać zgodę od pracownika? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem, gdzie znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Spis treści
Uprawnienia rodzica a wiek dziecka
Zmiana przepisów dotyczy podwyższenia wieku dziecka z 4 na 8 lat w treści art. 178 § 2 Kodeksu pracy. Warto więc zwrócić uwagę na oświadczenia – zgody, jakie składają pracownicy wychowujący dzieci, by:
nie popełnić błędu przy wskazywaniu wieku dziecka;
prawidłowo pobierać zgodę.
Prawidłowa zgoda
Jak powinna wyglądać prawidłowa zgoda?
Zgoda powinna być wyrażona w drodze jednoznacznej, potwierdzającej czynności.Okienka domyślnie zaznaczone, podkreślone lub zaznaczone odpowiedzi bez możliwości dokonania wyboru nie powinny oznaczać zgody.
Ponadto osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę i powinna zostać o tym poinformowana.
Zgoda z art. 148 pkt.3 kp.
Zmiany Kodeksu pracy nie dotknęły art. 148 pkt 3 kodeksu, zgodnie z którym w systemach i rozkładach czasu pracy, o których mowa w art. 135-138, 143 i 144, czas pracy pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez ich zgody nie może przekraczać 8 godzin. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.
Chodzi tu o następujące systemy i rozkłady czasu pracy:
system równoważnego czasu pracy, który dopuszcza przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę;
przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy, gdzie możliwe jest wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin na dobę w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca;
system równoważnego czasu pracy przewidujący wydłużenie czasu pracy do 24 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca dla pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia i ochronie osób. Dotyczy to także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych;
przy pracy w ruchu ciągłym;
system skróconego tygodnia pracy, w którym praca jest wykonywana przez mniej niż 5 dni w tygodniu przy wydłużeniu dobowego wymiaru do 12 godzin;
system pracy weekendowej, w którym praca jest wykonywana wyłącznie w piątki, soboty i niedziele i święta, w którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę.
Zgoda z art.178 § 2 kp.
Zgodnie z art. 178 § 2 Kodeksu pracy – pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 8 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.
Gdzie przechowywać zgodę?
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej w § 6 pkt. 1) d) zawiera uregulowanie, zgodnie z którym w dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy powinna znajdować się zgoda pracownika:
Uprawnienie z którego może skorzystać jedno z rodziców
Z powyższych uprawnień rodzice bądź opiekunowie dziecka, którzy są zatrudnieni – nie mogą korzystać jednocześnie. Przepis jasno uprawnia do korzystania z nich przez jednego z nich.
W obecnym stanie prawnym brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do żądania od pracownika lub pracodawcy drugiego z rodziców lub opiekunów jakichkolwiek zaświadczeń o niekorzystaniu z uprawnień wskazanych w art. 48 pkt 3, art. 178 § 2, art. 1867 § 1 i art. 188 kp.
Pracodawca może wymagać od swojego pracownika oświadczenia o tym, że drugi z rodziców lub opiekunów nie korzysta z tych uprawnień w swoim zakładzie.
Taka forma składania oświadczeń znana jest pracodawcom i wykorzystywana w sytuacji korzystania z 16 godzin albo 2 dni – zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem (art. 188 kp.).
Wpis na blogu nie stanowi porady prawnej. Artykuł odnosi się do ogólnej sytuacji prawnej, dlatego nie może stanowić rozwiązania dla indywidualnego problemu.
Prześlij komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Prześlij komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Komentarze:
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!